Albinizm leczenie

Albinizm jest chorobą nieuleczalną, co oznacza, że nie ma możliwości całkowitego zwalczenia jej objawów, a jedynie ich złagodzenia. Jedną z metod leczenia albinizmu jest fotochemioterapia, czyli naświetlanie skóry promieniami UV o odpowiednim natężeniu. Wcześniej skóra może zostać posmarowana specjalnymi wyciągami roślinnymi (m.in. z dziurawca), które aktywują się pod wpływem promieni UV, co prowadzi do częściowej odbudowy ciemnego barwnika w skórze. Jest to jednak długa terapia, trwająca od kilku miesięcy do roku.

Do tego należy stosować przepisane przez lekarza preparaty (m.in. kortykosteroidy) oraz specjalistyczne kosmetyki, przeznaczone dla skóry z bielactwem. Przeważnie zawierają one odpowiednio dobrane aktywne składniki, które pomagają w prawidłowej pigmentacji barwnika w skórze. Ponadto, poprawia one ogólny stan skóry, odżywiają ją, dotleniają i pomagają oczyścić z toksyn.

Do bardzo kłopotliwych objawów albinizmu należą też kłopoty ze wzrokiem, m.in. światłowstręt, oczopląs oraz daleko- lub krótkowzroczność. Niekiedy są one na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają osobom chorym normalnie funkcjonowanie. W lżejszych przypadkach leczenie kończy się na dobraniu soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych, ale niekiedy wymagane jest przeprowadzenie operacji okulistycznych.